9. september - 18. oktoober 2015

9.09 - 18.10 2015

>

E

T

K

N

R

L

P

<

Kuraatorinäitus

Kuraatorinäitus "Keha ehitus. Body Building"


Seekordse Tallinna arhitektuuribiennaali TAB peanäitus "Keha ehitus. Body Building" võtab vaatluse alla ehituse hübriidsed vormid, milles uusim tehnoloogia ja teadus kohtuvad materjalisüsteemide isetekkelise mitmekesisusega ning mille puhul vabaduse ja kontrolli astmed panevad paika varieeruvuse, otsides tasakaalu kontrollimatu ja etteaimatava – keha ja ehituse – vahel.

Uuenduslik arhitektuur on väljumas distsipliini tavapärastest piiridest, toomaks arhitektuuri senitundmatud territooriumid ehituskunsti esteetikas ja ruumilises kvaliteedis, mis on loodud isejuhtivate intelligentsete süsteemide poolt, kus arhitektuur ja teadus on astunud dialoogi arvutusliku ja füüsilise vahel. Eesti Arhitektuurimuuseumi peasaalis toimuval näitusel osaleb kümme rahvusvahelist arhitektuuristuudiot prototüüpide ja installatsioonidega.

Sündmused: avamine / näitus / tantsuetendus 17.09 / kuraatorekskursioon 20.09 / tantsuetendus 01.10 / kuraatorekskursioon 11.10

Galerii


Näitusel osalevad


Atelier Bruno Juricic
Bruno Juricic

Pula, Horvaatia


Bruno Juricic on arhitekt, kuraator ja ettevõtja ning hetkel töötab ta Viini Rakenduskunstide Ülikooli urbanistika magistriprogrammi õppejõuna, tehes teadustööd ka UCLA arhitektuuriosakonna doktorandina. Juricic uurib Teise maailmasõja ja kaasaja vahelise arhitektuuri genealoogiat, vaadeldes kunsti, arhitektuuri ja tehnoloogia seoseid ning iseäranis viise, kuidas arhitektuur on kasutanud ‘installatsioonikunsti’ keskkonna ja objekti teemade käsitlusvahendina.




Tom Wiscombe
Tom Wiscombe Architecture
Los Angeles, USA

Tom Wiscombe on Los Angeleses resideeruv arhitekt ja rahvusvaheliselt tunnustatud arhitektuuribüroo Tom Wiscombe Architecture looja ja juht. Tema töid iseloomustavad eeskätt efektsed vormilised ja graafilised omadused, müstilised ja peaaegu figuraalsed jooned ning tektooniline leidlikkus. Rahvusvahelist tuntust on Wiscombe kogunud arhitektuurikonkursside võidutööde, ulatuslike näituste ja kirjutistega.





Roland Snooks
Robert Stuart-Smith
Kokkugia / Roland Snooks, Robert Stuart-Smith
Melbourne, Austraalia

Kokkugia on eksperimentaalne rühmitus, mis uurib disainimetodoloogiaid, mis on välja töötatud bioloogiliste, sotsiaalsete ja materiaalsete süsteemide keeruka iseorganiseeruva käitumise põhjal. Rühmitust juhivad Roland Snooks ja Robert Stuart-Smith, kes oma Melbourne’i ja Londoni laboratooriumites tegelevad nii disainieksperimentide, uurimuste kui ka õppetööga.



Marjan Colletti
Kadri Tamre
REX|LAB / Marjan Colletti, Kadri Tamre
Innsbruck, Austria

Robottehnoloogia eksperimentaallaboris REX/LAB kasutatava tehnoloogia abil saavad disainerid ja arhitektid programmeerida ja juhtida tööstusroboteid reaalajas, õppimata selgeks robottehnoloogia keelt. REX/LABis saavad tudengid õppida, kuidas programmeerida ja arendada robottehnoloogia tootmisstrateegiaid, toetudes eeskätt arhitektuurilisele intuitsioonile.

Dr. Marjan Colletti on arhitekt, õppejõud, uurija ning Londonis asuva büroo 'marcosandmarjan design limited' kaasjuht. Praegu töötab ta Innsbrucki Ülikooli professorina ning Eksperimentaalse Arhitektuuri Instituudi juhina, samas ka õppejõuna UCL Ülikooli Arhitektuurikoolis. Kadri Tamre on arhitekt, kelle praegune uurimistegevus Innsbrucki Ülikooli robootikalaboris keskendub uudsetele liidestele ja materjaliprotsessidele.


Igor Siddiqui
ISSSStudio / Igor Siddiqui
Austin, USA

ISSSStudio on noor disainistuudio, mis keskendub eeskätt arhitektuuri ja dekoratiivkunsti uudsetele seostele läbi tehnoloogilise innovatsiooni ja muutuvate kultuuriväärtuste prisma. ISSSStudio projektid soovivad alati leida ja pakkuda võimalusi, mis kannaksid väheste vahenditega tõeliselt jõulist esteetilist ja performatiivset mõju. Igor Siddiqui on ISSSStudio juht ja looja, arhitekt, disainiuurija ning Texase Ülikooli Arhitektuurikooli dotsent. Külalisõppejõuna juhendab ta kollaboratiivseid stuudiokursusi ka arhitektuurikoolis École Nationale Supérieure d'Architecture de Paris-Belleville.



Julia Körner
Julia Körner
Los Angeles, USA | Salzburg, Austria

Julia Körner on Salzburgis, Austrias asuva disainiettevõtte JK Design GmbH juht ja looja ning samuti õppejõud Kalifornia Ülikoolis, Los Angeleses. Oma töös on ta ühendanud moe- ja tootedisaini ning arhitektuuri, spetsialiseerudes 3D-printimisele ja robottehnoloogiatele. Tema töid on kõrgelt tunnustatud ja kajastatud muuhulgas ajakirjas National Geographic, Veneetsia biennaalil, Pariisi moenädalal, Brüsseli Kaunite Kunstide Keskuses BOZAR, kui tuua esile vaid mõned. Körneri intrigeerivaid töid iseloomustatakse kui ilusa orgaanilise esteetika kehastust.



Carlo Ratti
Carlo Ratti Associati
Torino, Itaalia

Carlo Ratti Associati on kiiresti arenev Torino arhitektuuribüroo harukontoritega Bostonis ja Londonis. Büroo haare ulatub mahukatest linnaarendustest mööblidisainini, keskendutakse digitaaltehnoloogia kasutamise uuenduslikele vormidele meid ümbritsevas tehiskeskkonnas ja igapäevaelus. Carlo Ratti on hariduselt arhitekt ja insener, Ratti töötab Itaalias ning õpetab MITis, kus juhib SENSEable City Labi. Ratti on enam kui 250 publikatsiooni kaasautor ning tema töid on eksponeeritud kõikjal maailmas, sealhulgas Veneetsia biennaalil ja MoMa Kaasaegse Kunsti Muuseumis New Yorgis.



nformations
nformations
nformations
Viin, Austria

nformations on Viini Rakenduskunstide Ülikooli juures tegutsev arhitektide, kunstnike ja inseneride kunstilähtene teadusklaster, mida toetab Austria Teadusfond (FWF). Kaasaegse disaini generatiivse töövoo raames töötatakse välja erinevaid strateegiaid, meetodeid, töövahendeid ning prototüüpmudeleid. Uurimuste eesmärk on analüüsida ja käsitleda esteetika loogikat ja disainiprotsessi ning osaleda open-source-disainerite ja digitaalse ahela praktikute aina kasvavas kogukonnas.


Andres Sevtšuk
Raul Kalvo
City Form Lab / Andres Sevtšuk, Raul Kalvo
Singapur

City Form Lab (CFL) loodi Singapuri Tehnoloogia- ja Disainiülikooli juurde koostöös MIT Arhitektuurikooliga ning labor keskendub linnavormi ja –planeerimise empiirilistele uuringutele. Andres Sevtšuk, PhD, on arhitektuuridotsent ning City Form Lab labori juht. Sevtšuk on välja töötanud uuenduslikke linnaanalüüsi ja –modelleerimise meetodeid, kirjutanud hulgaliselt teadusartikleid ja kaastöid linnaplaneerimisest, ruumianalüüsist ja uutest tehnoloogiatest. Raul Kalvo on arhitekt, programmeerija, kunstnik ja humanist. City Form Labis on Raul SUTD raamatukogupaviljoni, Architest paviljoni ja World Cities Summit konverentsi näituse projektijuht.


Achim Menges
Moritz Dörstelmann
ICD+ITKE / Achim Menges, Moritz Dörstelmann
Stuttgart, Saksamaa

Stuttgarti Ülikooli Arvutustehnoloogilise Disaini Instituut (ICS) keskendub arhitektuuriloomingus kasutatava arvutustehnoloogilise disaini ja arvutipõhiste tootmisprotsesside uurimisele ja õpetamisele. Achim Menges (Prof. AA Dipl. (Hons), RIBA II, BDA) on Frankfurdis tegutsev arhitekt, Stuttgarti Ülikooli professor ning Harvardi Ülikooli disainikooli külalisprofessor. Oma töös keskendub Menges morfogeneetilist disaini, biomimeetilist tehnoloogiat ja arvutipõhist tootmist ühendavatele disainiprotsessidele. Ta töö põhineb interdistsiplinaarsel lähenemisel koostöös inseneride, arvuti- ja materjaliteadlaste ja bioloogidega. Moritz Dörstelmann on alates 2011. aastast Stuttgarti Ülikooli Arvutustehnoloogilise Disaini Instituudi teadur ja doktorant. Dörstelmanni teadustegevus keskendub fiiberkomposiitidele ja viisidele, kuidas nende rakendus võib laiendada arhitektuuriloomingu repertuaari ning tõhustada funktsionaalse integratsiooni ja materjalitõhususe võimalusi.

Lisainfo


Sille Pihlak ja Siim Tuksam
TABi kuraatorinäituse "Body Building" kuraatorid
sille@sillepihlak.com
tuksams@gmail.com

Kuraatorinäitust toetavad: