9. september - 18. oktoober 2015

9.09 - 18.10 2015

>

E

T

K

N

R

L

P

<

Uudised

TABi visioonivõistluse võitis Enhanced Urban Movement, näitus on Viru Keskuses avatud

11.09.2015

Tallinna Arhitektuuribiennaali visioonivõistluse “Tallinna epitsenter” võitis töö märgusõnaga Enhanced Urban Movement, mille autorid on Taanis töötavad Prantsuse arhitektid Clement Lobbens ja Frederique Barchelard. Võidutöö makett ja kõigi osalenud tööde joonised on kuni septembri lõpuni vaatamiseks väljas näitusel Viru Keskuse aatriumis.


Teise koha saavutas töö LIMBO, mille autorid on noored eesti arhitektid Anni Müüripeal, Sander Paling ja Märten Peterson.

Kolmanda koha vääriliseks osutus .Dot Flow, mille autorid on leedu arhitektid Kasparas Žiliukas ja Tomas Valentinaitis.

Žürii märkis ära veel 5 tööd, mis teemaga hästi sobitusid: RUKKILILL, mille autoriks on Alissa North Kanada maastikuarhitektuuribüroost North Design Office.
MAGNET - töö autoriks Eesti arhitektuuribüroo QP arhitektid.
AD2115 Töö autoriteks on Riiast pärit Läti arhitektid Atis Sedlenieks ja Darta Dambe.
HOTSPOT - töö autoriteks Soome arhitektid Elina Lindholm, Tuuli Salovuori ja Terhikki Vaarala.
TRIPTYCH - töö autoriteks Soome-Prantsuse segakollektiiv.

Žüriisse kuulusid 3 arhitekti: Hollandi arhitektuuribüroo MVRDV üks juhtfiguure Winy Maas (kes on osalenud muuhulgas uue Eesti Rahva Muuseumi arhitektuurivõistluse žürii töös ning aidanud kaasa praeguse ehitatava võistlustöö võidule), Endrik Mänd (Tallinna Linnaarhitekt) ning Villem Tomiste (esimese Tallinna Arhitektuuribiennaali kuraator ning TAB idee autor.)

Žürii oli esikoha töö valikus üksmeelne. Žürii leidis, et eesootavate muutuste ajal peaks meie loodav ruum olem paindlik ja jätma enim vabadust - näiteks isejuhtivatele autodele, aga ka teistele muutustele, mis ootavad ees linnaruumis. Esikoha töö väljendab paindlikkust - Viru väljakule on laotatud suur võrgustik, mis saab toimida vastavalt hetke vajadusele. Võrgustiku sisse on paigutatud arhitektuursed väikevormid - rattaparklad, pingid, tänavakaubandus ning tänavakohvikud.

Kui teise, kolmanda ja äramärkimist väärinud kohtade juures on tegemist pigem huvitavate ideedega, milline ühiskond hakkaks välja nägema siis, kui saabuvad juhita autod, siis esikoha töö juures on tegemist hea avaliku ruumi tööga, mis sobitub väga hästi just Viru väljakule. Töö süstemaatilises lähenemises on paindlikkust, mis suudab toime tulla nii uuenevate liiklusküsimuste kui keeruka Viru väljaku kontekstiga.

Viru Keskuse aatriumis avatud näitusel on eksponeeritud kõik visioonivõistlusel osalenud tööd ning ka võidutöö makett. Näitus on avatud kuni 30. septembrini ning on kõigile uudistamiseks tasuta.

Publikulemmikuks osutus online hääletuses Ukraina arhitektide töö märgusõnaga 27.

Visioonivõistluse korraldaja ning näituse autor on Arhitekt Must.