9. september - 18. oktoober 2015

9.09 - 18.10 2015

>

E

T

K

N

R

L

P

<

Uudised

TAB 2017 hakkab tegelema biotehnoloogiaga arhitektuuris ja linnaehituses

13.06.2016

Lähipiirkonna suurima arhitektuurisündmuse, Tallinna Arhitektuuribiennaali TAB 2017 ideekonkursi võitis kavand pealkirjaga "bio.T.A.llinn", mille autoriks on rahvusvaheliselt tunnustatud kunstnik ja arhitekt Claudia Pasquero (ecoLogicStudio ja Urban Morphogenesis Lab, UCL). Esmakordselt rahvusvahelisse kuraatorite meeskonda kuuluvad lisaks ka urbanistika alal tegutsev Alice Buoli, arhitekt Mariliis Lilover ja biokunsti taustaga Piibe Piirma, samuti arhitektuurikriitik Lucy Bullivant (Urbanista.org). Järjekorras neljas Tallinna arhitektuuribiennaal toimub järgmise aasta septembris.


“bio.T.A.llinn” tegeleb biotehnoloogiaga arhitektuuris ja linnaehituses. Idee pakub mitte-antropotsentrilist – mitte-inimesekeskset – nägemust Tallinna linnamaastikust, mis toimib ise-organiseeruva süsteemina, paljude dünaamiliste süsteemide koosmõjus areneva territooriumina. Kuraatorid küsivad, kuidas võiks loodusest tuttavat kollektiivse teadvuse mõistet kasutada kestliku ja kohanemisvõimelise linnaehituse mudeli välja töötamisel ning kutsuvad biennaali raames kunstnikke ja teadlasi üles tõlgendama “kollektiivset teadvust” uudisloomingu abil nii, et see ärgitab külastajaid looduse ja linna teemadel uutmoodi, linliku sümbioosi ja ühise arengu võtmes edasi mõtlema.

TAB 2017 pakub arhitektidele ja disaineritele lava, kus katsetada looduse abil linna ehitamise innovaatilisi meetodeid. Uute bio-mehhaaniliste prototüüpide, objektide ja toodete kaudu lahatakse ehitatavuse, energia ja ökoloogilise jalajälje küsimusi – jutuks tulevad näiteks “kasvatatud” arhitektuursed struktuurid, mis võivad ka omakorda toota toitu või energiat.

TAB 2017 uurib, milline on Tallinna “ainevahetus”: energia ja toidu tootmine ning jäätmekäitlus ja õhusaaste ning milliseid muutuseid võiks nendes valdkondades tuua tulevik, kui biotehnoloogia jõuab arhitektuuri ja linnaehitusse ning kui jäätmed või saaste võivad osutuda uutmoodi linliku morfoloogia “toitjaks” tänu hübriidsetele bio-arhitektuuri prototüüpidele.

Kuraatorivõistluse žürii leidis, et peakuraator Claudia Pasquero pakutud teema on inspireeriv ja tulevikkuvaatav, pakkudes põnevaid ja rahvusvaheliselt aktuaalseid erialaseid puutepunkte nii Tallinna kui ka Eestiga laiemalt. Kuraatorivõistluse žüriisse kuulusid Tallinna linnaarhitekt Endrik Mänd, Eesti Arhitektide Liidu aseesimees Aet Ader, Kultuuriministeeriumi arhitektuuri- ja disaininõunik Veronika Valk, EKA arhitektuuriteaduskonna dekaan Toomas Tammis, Eesti Arhitektuurimuuseumi direktor Triin Ojari, TAB 2015 kuraator Sille Pihlak, TABi idee autor ja TAB 2011 kuraator Villem Tomiste ning Eesti Arhitektuurikeskuse juhataja Raul Järg.

Eesti Arhitektuurikeskuse poolt korraldatav TAB on alates 2011. aastast toimunud rahvusvaheline arhitektuurifestival, mis tutvustab kohalikku arhitektuurikultuuri, käsitleb aktuaalseid teemasid arhitektuuris ning heidab pilgu arhitektuurivaldkonna tulevikku. TAB pakub sündmusteprogrammi nii valdkonna tippudele, alles arhitektuurivaldkonnas tegutsemist alustavatele noortele professionaalidele kui arhitektuurihuvilistele.

Lisainfo:
Triin Männik
TABi kuraatorivõistluse kommunikatsioonijuht
Tel: +372 56201104
E-post: triin@arhitektuurikeskus.ee